MOTOGALERIE ŠESTAJOVICE | z.s.

IZ 1000 – řadový dvoutaktní čtyřválec ČZ – unikát

DSCN1315IZ 1000 – řadový dvoutaktní čtyřválec ČZ – unikát

Rád bych vám všem přiblížil patrně jeden z nejzajímavějších motocyklů,potažmo motorů,které u nás kdy byly netovárně vyrobeny..Jde o dvoutaktní řadový čtyřválec vzduchem chlazený o objemu 1000 ccm. Tento čtyřválec jezdil původně v sajdkárkrosu  a poté byl stvořen onen modrý unikát,který jeho majitel nazval IZ 1000.Válce motoru jsou upravené z ČZ 250 motokros a motor fungoval dobře,bylo ho však vždy velmi těžké  načasovat a tak nedosahoval závratných úspěchů,avšak technické dílo je to vskutku impozantní, posuďte sami.Motocykl není v mé sbírce,ale budu se snažit aby byl, je úžasný.

Traktor ZETOR 1245  zajímavý tovární prototyp.

Nedávno jsem u kamaráda viděl velmi zajímavý prototyp malého traktoru ZETOR 1245 a rád Vám ho přiblížím v pár fotografiích.Traktůrek by měl být vyroben snad v roce 1989 v počtu pěti kusů.Je opravdu velmi pěkný a je to dokonalá kopie velkých traktorů ZETOR, tak jak je všichni známe. Tleskám

JAWA obojživelník – prototyp – možná unikát!

Podařilo se mi nafotit pár snímků zajímavého prototypu obojživelného vozítka Jawa,které se snad mělo vyrábět pro naši armádu a mělo být schazováno z letadel jako podpůrné vozítko pro pozemní speciální jednotky.Projekt se neosvědčil a vozítka se nezačala vyrábět. Možná problémy po pádu na zem,možná jiné.Každopádně je to zajímavý projekt zasluhující naši pozornost.Přikládá technická data uvedená na výrobním štítku vozítka.

 

Výrobce : Jawa n.p. Týnec n.Sázavou

Číslo motoru : P 350-448

Typ : 140/01

Rok výroby . 1975

Obsah válců : 343,5 ccm

Výkon motoru : 21 k / 5250 ot /min